A A A K K K
для людей із порушенням зору
Святовасилівська громада
Дніпропетровська область, Дніпровський район

Управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області інформує

Дата: 09.03.2023 15:48
Кількість переглядів: 119

Дніпровське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській  області  інформує

Пам’ятка попередження щодо грипу птиці.

            Станом на теперішній час епізоотична ситуація у світі, щодо грипу птахів нестабільна. Необхідно пам’ятати, що Дніпропетровська область розташована на перетині декількох шляхів міграції перелітних птахів, тому постійно існує ризик занесення збудника грипу птиці дикими перелітними птахами з неблагополучних територій. В роки аномально теплих зим, під час сезонної міграції , ризик заносу інфекції істотно підвищується.

            Грип птиці – хвороба, що викликається високопатогенним вірусом, який  вражає як свійську, так і дику птицю. Джерело інфекції - хворі і перехворілі птахи, а також ті, які  в інкубаційному періоді виділяють вірус з носової і ротової порожнин при кашлі та чханні, з яйцем і послідом. Віруси пташиного грипу здатні інфікувати людей (через прямий контакт із інфікованою птицею, будь-який предмет чи субстанцію, що містить або на якому містяться патогенні мікроорганізми і при доторкуванні до якого є ризик зараження) та викликати у них хворобу різного ступеня тяжкості .

          Перелітні птахи інфіковані вірусом можуть переносити його на значні відстані за міграційними маршрутами.

          Територія відпочинку та гніздування диких птахів становлять підвищений ризик, а найбільш вразливими є особисті селянські господарства та дрібні товарні ферми з вигульним способом утримання птахів.

         Значний негативний вплив хвороби на здоров’я тварин, людей , економіку країни в цілому. Для захворювання пташиним грипом характерний високій падіж поголів’я, а у разі лабораторного підтвердження хвороби, негативно впливає на торгівлю на уражених територіях. Тому, з метою недопущення занесення вірусу грипу та поширення інфекції в районі, профілактики зараження людини вірусом грипу птиці, кожному суб’єкту господарювання , приватним особам що утримують птахів необхідно дотримуватися правил, а саме не допускати:

- контакту свійських птахів з дикими і синантропними птахами;

- птахів до відкритих водойм, де можливо знаходиться дика птиця (напування проводити на території пташника);

- зберігання на території господарства у відкритому виді корми, які приваблюють диких птахів та гризунів, негайно прибирати будь-яке висипання кормів;

- несвоєчасне прибирання господарчого двору, приміщень де утримується птиця від сміття і продуктів життєдіяльності;

- невідповідну утилізацію посліду, підстилки  та загиблої свійської птиці;

- придбання молодняку птиці , інкубаційних яєць з неблагополучних господарств,

- придбання живої птиці на ринках в місцях несанкціонованної торгівлі без відповідних ветеринарних документів

- поповнення основного стада новозаведеною птицею без попереднього карантинування (ізоляції);

                 Для профілактики зараження вірусом пташиного грипу людей, необхідно дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею , мити руки з милом, вдягати змінний одяг та взуття, патрати в рукавичках і т.п. Своєчасно  проводити поточну дезінфекцію обладнання, пташників, одягу та взуття

                 При виявлені загиблої дикої перелітної птиці, аномальної поведінки свійських птахів, перших ознаках захворювання (відмова від води і корму; скуйовджене оперення; аномальна поза; набрякання голови; зміна кольору сережок і гребінця; порушення в координації руху; тремор ; у водоплавних птахів помутніння рогівки очей тощо) або випадках раптового масового падіжу необхідно негайно звернутися до Солонянської районної державної лікарні ветеринарної медицини за адресою: смт Солоне, вул. Терентьєва,7 для виявлення причин захворювання і недопущення епізоотії.

 

Дніпровське районне управління

ГУ Держпродспоживслужби в

Дніпропетровській області.

 

Про підозру виникнення африканської чуми свиней.Дніпровське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області повідомляє, що  у зв’язку з погіршенням епізоотичної ситуації (за результатами лабораторних досліджень патматеріалу від загиблих свиней Дніпропетровської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби – Новомосковський район, с. Орлівщина, приватне домогосподарство, встановлено діагноз - на африканську чуму свиней (далі АЧС). З метою недопущення розповсюдження АЧС наголошуємо, що в умовах напруженої епізоотичної ситуації,  щодо АЧС в Україні, здоров’я та благополуччя тварин повністю залежить від громадської свідомості та дій осіб, які утримують цих тварин. Неналежне виконання заходів біобезпеки, в тому числі згодовування свиням кормів та харчових відходів із закладів громадського харчування без термічної обробки створює загрозу занесення вірусу АЧС у господарство та його розповсюдження на інші.

Зважаючи на значні економічні збитки, що наносить африканська чума свиней та пов’язану з цим соціально-економічну напругу, тільки відповідальне ставлення власників тварин до заходів біобезпеки може убезпечити від небажаних наслідків.

З метою запобігання занесення вірусу АЧС в господарства всіх форм власності  :

1. Утримувати свиней в закритих, надійно ізольованих приміщеннях.

2. Не допускати вигулу свиней та їх контакт з іншими тваринами, чи сторонніми людьми.

3. Проводити щоденний клінічний огляд тварин з метою виявлення можливого захворювання.

4. Регулярно здійснювати очистку приміщень у яких утримуються свині.

5. Обслуговування тварин проводити лише у окремому змінному одязі, при цьому використовувати засоби догляду, інвентар закріплений за кожним приміщенням.

6. Постійно вести боротьбу з гризунами.

7. Не допускати відвідування господарств, тваринницьких приміщень сторонніми особами.

8. Не купувати тварин у невстановлених для цього місцях, без супровідних ветеринарних документів, що підтверджують їх здоров’я та епізоотичне благополуччя територій їх походження.

9. Забій тварин проводити лише після проведення передзабійного клінічного огляду спеціалістом державної служби ветеринарної медицини.

10. Реалізовувати продукти забою лише після проведення ветеринарно-санітарної експертизи.

11. Не купувати м’ясні продукти в невстановлених для цього місцях та на стихійних ринках.

12. При виявленні клінічних ознак захворювання або при виникненні підозри на захворювання та/або при загибелі свиней негайно повідомити спеціаліста державної установи ветеринарної медицини.

13. Обов’язково забезпечувати доступ представників державної служби ветеринарної медицини до тварин для проведення клінічного огляду та проведення обов’язкових або необхідних ветеринарно-санітарних заходів.

14. Трупи тварин, побічні продукти їх життєдіяльності, продукти забою та переробки непридатні для споживання людиною утилізувати згідно Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною».

15. Не переробляти трупи свиней та/або туші вимушено забитих свиней.

16. Не використовувати харчові відходи без термічної обробки для годівлі тварин.

17. Періодично проводити дезінфекцію приміщень, в яких утримуються свині.

        Пам'ятайте!!! При підозрі захворювання, незвичній поведінці чи у випадку масової загибелі свиней необхідно терміново сповістити ветеринарного лікаря обслуговуючого Вашу територію та Дніпровське районне управляння ГУ Держпродспоживслужби !

Контакти при будь-якій підозрі:

Солонянська районна державна лікарня  ветеринарної медицини   адреса: смт Солоне, вул. Тереньєва, 7

Дніпровське районне управління

Головного управління

Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області

 

Солонянське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській  області  інформує

 

Профілактика харчових отруєнь під час відключення світла в умовах війни.

 

           В умовах повномасштабної війни та збройної агресії росії в Україні тривають віялові та аварійні відключення  систем енергопостачання.  В таких умовах зростає ризик виникнення гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь. Тож як ніколи стало актуальним питання, як зберігати харчові продукти, виготовлені страви у таких умовах.

Ось декілька порад:

  •  у холодильнику має бути температура +6°С або нижче, у морозильній камері – не вище - 4 °С;  
  • якщо вже електроенергію відключили, потрібно тримати дверцята холодильника та морозильної камери закритими, адже в такому випадку продукти залишаються безпечними до 4 годин у холодильнику, 48 годин у повній морозилці, 24 годин у напівпорожній морозилці; коли живлення знову увімкнеться, перевірте температуру  в холодильнику або продуктів. Це можна зробити за допомогою термометра в холодильнику чи морозилці.
  • Заздалегідь купіть або приготуйте холодогени (контейнери з водою), пакети з гелем, тощо і завчасно заморозьте їх. За можливості придбайте сухий або блоковий лід. Зберігайте це в морозильній камері для подальшого використання в холодильнику; якщо електроенергія відключена більше ніж 4 години, у холодильну камеру слід покласти лід , щоби мати змогу зберегти температуру, якщо вам доведеться виймати продукти з холодильника.

            Також необхідно заздалегідь підготуватися та зробити запас харчових продуктів, що не потребують особливих умов зберігання (хліб, печиво, бублики, м’ясні чи рибні консерви, галети, супи швидкого приготування в пакетах тощо). При цьому віддавайте перевагу харчовим продуктам з мінімальною кількістю солі (рекомендовано не більше 0,3 г солі на 100 г продукту) та цукрів (не більше 10 г на 100 г продукту).     

            Шановні споживачі! Підозрілу їжу ніколи не пробуйте на смак, щоби перевірити її безпечність. Якщо маєте сумніви, насторожує колір, запах, структура, краще викиньте її. Особливо це стосується харчових продуктів, які швидко псуються: м’ясо, риба, яйця, молочні продукти.

            Бережіть себе і своїх близьких та залишайтеся здоровими!      

Солонянське управління

ГУ Держпродспоживслужби

в Дніпропетровській області

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь